Jak ogarnąć własne myśli. Wszystkie

Intuicyjnie, analitycznie, albo amocjonalnie

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” to poradnik od Daniel Kahneman (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/pulapki-myslenia-daniel-kahneman), dzięki któremu w łatwy sposób połapiemy się w meandrach naszego główkowania i rozważań nad światem. Publikacja przede wszystkim bierze pod lupę społeczeństwo amerykańskie, jednak nie będziemy mieli trudności w znalezieniu podobieństw również w naszym rozumowaniu. Badania, na które powołuje się autor, zostały przeprowadzone na grupie studentów, a mentalność Amerykanów, jako narodu zbyt pozytywnie nastawionego do świata i bagatelizującego otaczające ich problemy, została wzięta pod lupę.

Uniwersalność książki polega przede wszystkim na tym, że większość z opisanych błędów poznawczych może być bez problemu utożsamiana z wieloma społeczeństwami i kulturami. Większość ludzi popełnia bowiem błędy codziennie, niekoniecznie włączając intuicję. Autor w swoich rozważaniach bardzo często powołuje się na szczęście, z pozoru nieosiągalny w pełni i przypadkowy czynnik ludzkiego życia, który, jak się okazuje, można przywołać i zatrzymać na dłużej. Wystarczy pobudzenie kreatywności (każdy ją posiada) oraz projekcja marzeń, które mogą się spełnić. Jak? Wystarczy “zaprogramować” swoje myślenie i przekierować je na właściwe tory.

Przyznaj się do błędu

Umiejętność samooceny zdaje się być kluczowym pierwiastkiem na drodze do właściwego funkcjonowania, analizy swoich problemów i przekierowania myślenia na drogę, która wiedzie do szczęścia. Autor przyznaje się do tego, że mimo iż zajmuje się tym zagadnieniem ponad pół wieku, to nadal ma czasami problem z podejmowaniem decyzji właściwych. Rozróżnia dwa rodzaje myślenia i rozumowania: szybki (racjonalny) i wolny (emocjonalny) i zaleca, by nie podejmować ich nigdy pod wpływem chwili, pochopnie. Najważniejszym jest rozważenie wszystkich za i przeciw, analiza jakościowa problemu oraz projekcja rozwiązań, które możemy wybrać. Przede wszystkim powinniśmy wyplewić zachowania automatyczne, które blokują nas w osiągnięciu tego, czego pragniemy najbardziej.

Publikacja zawiera obszerną analizę błędów poznawczych, stadia ekonomii oraz psychologii behawioralnej. Zawiera też kilka testów, które czytelnik może z powodzeniem przeprowadzić na sobie, w domowym zaciszu i wyciągnąć z nich wnioski. Okazuje się, że przy dobrym zastanowieniu dowiadujemy się ile błędów jesteśmy w stanie popełnić w ciągu dnia. Bardzo często przeszkodą w szczęśliwym życiu okazuje się być nasze lenistwo, które w prostej drodze prowadzi w łatwości do manipulacji jednostką. Najwyższa pora to zmienić. Da się!

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com